Menštruácia časť 1.
Každá z nás si spomína ako prišla prvá menštruácia a čo nám o nej povedali. V 4 ročníku základnej školy nám pustili video, kde nám okrajovo kreslený panáčikovia rozprávali čo sa s našimi telami deje keď dospievame a ďalej nám vysvetlili, že ako dievčatá budeme menštruovať/krvácať každý mesiac, niekoľko dní za sprievodu bolesti/ nepríjemných pocitov a máme si zobrať vložku, ktorú treba pravidelne meniť. Pri veľkých bolestiach máme poprosiť mamu o tabletku. Bodka. Pani učiteľka vypla video a nepovedala nám nič. Mamy nám povedali čosi podobné a bolo. Dnes sa dokonca na školách neučí ani toto.
Ako zvoliť správne slová keď sme generačne naučené, že bolesti pri menštruácii, kŕče, akné, náladovosť, migrény, užívanie ibalginov, nalgesinov, paralenov, flektorov, algifenov... je v poriadku?
Mnohé ženy sa netešia na svoju menštruáciu – tiež podľa mňa naučený mýtus, zabúdame však, že vďaka nej sme ženy ženami a vďaka nej sme schopné nielen priviesť malé potomstvo na svet, ale zároveň nám dáva hormonálnu istotu, že náš organizmus funguje tak ako má.
Aký je zdravý menštruačný cyklus?
Dokonalý menštruačný cyklus neexistuje. Opakuje sa asi každých 28 – 34 dní. Pri dôkladných zápiskoch môžeme zistiť, že jeden cyklus máme 28dní druhý 30 tretí znova 28dní a tiež je to v poriadku, ak sa nám približne strieda. Odchýlka môže byť o pár dní, dôležité je mať opakujúce sa 4 menštruačné fázy -hormonálne sa striedajúce- menštruácia, ovulácia a obdobia medzi nimi. Každá fáza je špecificky dôležitá a nadväzujúca na seba.
V poriadku je mať menštruáciu inú počas životných cyklov:
V období puberty môže mať cyklus 28-60 dní, počas reprodukčných rokov 28 -35 dní, ku sklonu menopauzy sa cyklus skracuje na 15-20 dní a neskôr prichádza menštruácia až každých 3-6 mesiacov.
Dĺžka menštruácie 5-7 dní, intenzita krvácania počas prvých 3 dní by mala byť silnejšia, mali by sme krvácať kontinuálne, nemala by sa nám menštruácia zastaviť a znova spustiť, nemali by sme mať prítomné koagulá/hrudky v menštruačnej krvi– tu už môže dochádzať ku vysokému napätiu na hladkej svalovine maternice alebo na ligamentách, fasciách či svaloch panvového dna, ktorá to spôsobí. Farba krvi pri menštruácii nám značí hormonálnu harmóniu a dá sa z nej presne vyčítať kde je pôvodca bolesti a kŕčov alebo nemožnosti otehotnieť.
Menštruačná bolesť je znakom, že niečo nie je v poriadku. PMS- predmenštruačný syndróm upozorňuje, že nečakáme úplne prirodzenú a pokojnú menštruáciu. Telo sa búri. PCOS -polycystické vaječníky, endometrióza, myóm, polypy, cysta na vaječníku, cysta v prsníku, zamlčaný potrat, neplodnosť, ťažký pôrod, vaginálne poranenia po pôrode a iné symptómy a diagnózy sú prejavom dysfunkcie hormonálnej, metabolickej, funkčnej, viscerálnej, pohybovej. Vieme ich ovplyvniť kombináciou gynekologickej a urogynekologickej fyzioterapie, zmenou životného štýlu či obyčajných babských rád.