Menštruácia časť 2.
Menštruačná bolesť je znakom, že niečo nie je v poriadku. PMS- predmenštruačný syndróm upozorňuje, že nečakáme úplne prirodzenú a pokojnú menštruáciu.
Čo sa deje pri bolesti a menštruačných kŕčoch?
Všetci poznáme základnú teóriu o tom, že počas menštruácie sa odlupuje stará výstelka maternice a začína sa nový cyklus plný hormonálnych prílivov a odlivov. Takže naše hladiny hormónov- estrogén a progesterón klesnú. Ak tu dôjde ku hormonálnej nerovnováhe, môžu nastať bolesti pri menštruácií alebo sa zhorší PMS predmenštruačný syndróm alebo napríklad PCOS- syndróm polycystických vaječníkov. Nezabúdajme, že náš hormonálny systém reguluje funkciu celého nášho organizmu.
Ak však máme v nerovnováhe napätie svalov a ligament v panvovom dne, napätie vo fasciách a v hladkej svalovine orgánov brušnej dutiny a malej panvy, naša menštruácia nebude taká ideálna. Vtedy dochádza ku hypertonusu svalov vrstiev celého panvového dna alebo nejakej jeho časti. To ovplyvní napätie hladkej svaloviny napr. maternice, krčku maternice, vajíčkovodou, steny hrubého čreva a naším prejavom pri odlupovaní výstelky maternice/endometria bude napr. silná bolesť, kŕče, slabé krvácanie, nutkanie na vracanie, migréna, únava, dýchavičnosť, bolesti krížov, hnačka, nervozita... Vo väčšine prípadov riešenie týchto problémov spočíva v uvoľnení napätia čiže hypertonu a symptómy postupne zmiznú.
"Aká je normálna menštruácia?"
"Taká ktorá nebolí a neobmedzuje."
Ako sa vytvorí hypertonus ?
Každý sa rodíme s určitým svalovým napätím na celom tele, u niekoho je vyššie u niekoho nižšie, zväčša by malo byť hodnotené ako normálne. Ak však nastáva moment že je vyššie -hypertonus musíme ho uvoľňovať, ak nastáva situácia že je nižšie mali by sme pracovať na jeho pravidelnom zvyšovaní alebo správnejšom zapojení do svalových reťazcov. Zväčša máme na svalových partiách rozdielny typ, prípadne stranovú preferenciu (napäté hypertonické trapézy ale slabé hypotonické gluteálne svaly). A tak ako na celom tele aj svaly panvového dna sú rovnaké ako kdekoľvek inde a úplne rovnakým spôsobom reagujú na aktivitu prirodzenú (napríklad keď stojím, sedím, ležím stále pracujú) a aj na aktivitu zvýšenú (kýchnem si, skáčem, chôdza po schodoch, chcem stiahnuť svaly panvového dna..). Hypertonus ale najčastejšie vzniká pravidelným preťažovaním, častým športom, silovým tréningom, asymetrickým sedením alebo napríklad jazdou na koni a samozrejme stresom. Psychosomaticky stres, vzťahy, emócie, veci ktoré sa nám dejú veľmi často prežívame "stiahnutým zadkom" či stiahnutým "žalúdkom". Všetko čo sa nám v živote deje si dôkladne zapisujeme na naše telo.
Aká je normálna bolesť pri menštruácií?
Žiadna. To že sme ženy, nemá bolieť každý mesiac, ani počas močenia, ani počas pohlavného styku, stolice, športe.. To čo považujeme za bežné lebo nás to naučili, neznamená že je normálne. Menštruačná bolesť je znakom že niečo nie je v poriadku.
Menštruácia by určite nemala byť regulovaná antikoncepciou.