Menštruácia časť 3.

25.01.2024

Aká je normálna bolesť pri menštruácií? Žiadna 

Ako sa zbaviť bolesti pri menštruácií a jej nepríjemných prejavov?

To že sme ženy, nemá bolieť každý mesiac, ani počas močenia, ani počas pohlavného styku, stolice, športe.. To čo považujeme za bežné lebo nás to naučili, neznamená, že je normálne. Menštruačná bolesť je znakom že niečo nie je v poriadku.

Ak trpíme cyklickou bolesťou prsníkov, bolesťami hlavy, migrénami, akné, hormonálnou nerovnováhou, silnými bolesťami, únavou a inými obmedzeniami, je načase pri menštruácií spraviť niečo iné ako doteraz. Niekedy sú pôvodcami bolesti gynekologické problémy a vtedy je potrebné navštíviť lekára, ale spomenuté postupy úľavy od bolesti môžu aj ženy, ktorým by diagnostikovali endometriózu, myómy, polypy, zápal..

Existuje množstvo ciest a verím že si aspoň jednu spoločne nájdeme.

1. Cvičenia na uvoľnenie.

V prvom rade by to malo byť uvoľnenie napätia. Hovorme najprv o tom fyzickom napätí. Existuje rada cvičení na uvoľnenie panvy, na uvoľnenie panvového dna, pozor nie na jeho spevnenie! Žiadne Kegelové cviky! Cvičenia môžete vykonávať doma preventívne každý deň pri veľkých bolestiach a výraznom PMS alebo niekoľko krát do týždňa. Dôležité je uvoľňujúce pozície cvičiť aj keď máme menštruáciu, lebo práve vtedy potrebuje naša panva, bedrové kĺby, brušná dutina, chrbát čo najviac zrelaxovať a upokojiť.

2. Mobilizácia.

Mobilizácie panvy, bedrových kĺbov, viscerálnych orgánov- orgánov brušnej dutiny, uvoľnenie samotného panvového dna gynekologickou fyzioterapeutkou alebo urogynekologickou fyzioterapeutkou. Podľa mojich skúseností najefektívnejšia časť.

3. Bylinky.

Bylinky. Sú a boli malý zázrak. Existujú kombinácie bylín, ktoré fungujú na princípe harmonizácie hormónov a to vplyvom na činnosť hypofýzy, ktorá má okrem iného na starosti tvorbu reprodukčných hormónov. Sú to napríklad: ženský čaj, gynekologický čaj, čaj Ľudmily Mojžišovej, všelijaké čínske alebo adjurvédske čaje, kvapky typu gynex, včelie produkty ale pozor! Ak ste žena ktorá má nábeh na PCOS – polycystické vaječníky = máte prebytok estrogénu alebo máte veľmi nepravidelné menštruácie, treba sa poradiť čo môžete užívať pretože si môžete menštruáciu ešte predĺžiť alebo PCOS zhoršiť.

4. Suché teplo. 

Suché teplo. Nahrievací či elektrický vankúšik by mal byť výbavou každej ženy a to nielen pri bolestivej menštruácií ale aj pri napätí ktoré bežne pociťujeme (bolesť brucha, bolesť krčnej chrbtice, drieku, kostrče..). Počas menštruácie si môžeme nahrievať oblasť podbruška, krížovej časti, brušnej dutiny alebo napr. sedieť na nahrievacom vankúšiku počas práce alebo učenia sa. Mne vždy pomôže nahrievací vankúšik len tak večer pri telke na ukľudnenie hlavy po celom dni.

5. Dýchanie.

Dýchanie do panvy. Možno patrí do prvej časti ku cvičeniam, ale musím ho vyzdvihnúť, pretože dych je pre nás oslobodzujúci, uvoľňujúci a z fyziologického hľadiska je pravou rukou nášho panvového dna. Teda ak vás správne a prirodzene niekto naučí dýchať, viete sa celkovo uvoľniť, uvoľniť napätie v celej panve, uvoľniť kŕče a ostatné prejavy menštruácie, uvoľniť hlavu a psychiku. Ak budete do panvy dýchať nasilu a pritom "funieť" vytvoríte opačne neustále napätie.

6. Uvoľnenie psychického napätia. 

Psychosomaticky psychické a fyzické napätie idú ruka v ruke, a teda ak dostanete svoj život do väčšieho kľudu a zbavíte sa nezdravého stresu, môžete z dlhodobého hľadiska pomôcť aj svojej menštruácii. Tiež je tu potrebné spomenúť využitie rôznych techník ako je meditácia, jóga, ukľudňujúca hudba, pravidelný relaxačný kúpeľ, čítanie knihy, aromaterapia, pravidelný pohlavný styk, pravidelný pobyt v prírode…

7. Čo používame pri menštruácií.

Vložky, menštruačné nohavičky sú najzdravšou formou, ktorú by sme mali používať. Nevytvárajú nám zbytočné napätie ako tampóny, kalíšky Levantinove špongie..

Bolestivá menštruácia by určite nemala byť regulovaná antikoncepciou.