Plodnosť, neplodnosť, funkčná sterilita, infertilita
Väčšina žien sa najprv snaží 10-20 rokov robiť všetko preto aby neotehotnela, a potom keď sú pripravené otehotnieť, to nie vždy ide podľa predstáv. Špecialisti na plodnosť, robia často unáhlené závery a tvrdia ženám, že už sú staré -majú najlepšie roky za sebou, majú staré vajíčka, pričom len asi 40% je pravdepodobnosť že príčinou neplodnosti bude žena. Samozrejme že druhú zložku tvorí muž a nevysvetliteľné neznáme príčiny, ktoré dnešná medicína nevie vysvetliť.
Možno sa vo veľa prípadoch stačí vrátiť ku najjednoduchším "princípom" buniek sveta - to čo má kyslík a živiny je zdravé, dýcha a rastie…
Funkčná sterilita, plodnosť, neplodnosť žien je čoraz častejšie väčším problémom v populácií, nielen žien po 35 roku života (ako hovoria lekári). Prvorodičky v neskorom reprodukčnom veku sú dnes už normálny jav. Ale povecme si úprimne, neviedli nás k tomu aj naši rodičia? Doba? Najprv musíš spraviť školu, potom rodinu…
Funkčná sterilita, neplodnosť je definovaná ako neschopnosť dosiahnuť tehotenstvo po 12 mesiacoch pravidelného nechráneného pohlavného styku. Infertilita je neschopnosť plod donosiť. Neplodnosť ovplyvňuje vo vysokom percentuálnom zastúpení aj mužskú časť populácie. Neplodnosť žien aj mužov ovplyvňujú rôzne aspekty, môže to byť nízka hmotnosť, obezita, hormonálny profil, stresové podnety, kompatibilita s partnerom, rasa, životný štýl, užívanie antikoncepcie, zápaly, vek, skryté imunologické či hematologické príčiny…
Dnes už za mnou chodia ženy, ktoré majú chvíľu po 20tke a vnímajú problém s počatím či donosením plodu. Doba sa znova mení.
❈ Pár výskumov
Približne 85% neplodných párov má identifikovanú príčinu. Najčastejšie medzi ne patria: ovulačná dysfunkcia, neplodnosť mužského faktora, ochorenie vajíčkovodov, neschopnosť donosiť plod. 15% neplodných párov má nevysvetliteľnú neplodnosť. Poruchy ovulácie tvoria približne 25% diagnóz neplodnosti, 70% žien s anovuláciou má syndróm PCOS ( polycystické vaječníky).
Ak vylúčime faktory: gynekologické, urogynekologické, hormonálne, hematologické, imunologické, endokrinologické a stále nie je objasnená príčina neschopnosti dosiahnuť tehotenstvo, môžeme sa s určitosťou domnievať, že za to môže naša zložka pohybového aparátu.
❈ Moje telo
Kľúčovým postavením pri riešení plodnosti je panva, chodidlo - môžeme to nazvať ako chceme, ale už pohľadu na telo ženy je očividné ak má problém s panvovým dnom a tým napríklad problém s postavením vnútorných orgánov.. Svalové panvové dno a jeho pomery majú podľa štúdií dominantné postavenie najmä pri liečbe funkčnej sterility. Úzkym prepojením je diagnostika spojená s lokalizáciou oblasti, ktorá spôsobuje mechanickú prekážku. Najčastejšie ju nachádzame v oblasti kĺbov panvy, ligament panvy, postavenia kostrče, hypertonusu či hypotonusu panvového dna a postavenia orgánov malej panvy a brušnej dutiny.
Aby sme tomu rozumeli zjednodušene - napríklad ak chceme dosiahnuť zvýšenie kvality vajíčok = aby pracovali vaječníky lepšie = musíme uvoľniť ich postavenie v panve a všetky štruktúry ktoré sú v okolí (svaly, šľachy, fascie…) + zvoliť správnu kombináciu vitamínov + zvoliť správnu kombináciu byliniek + necháme vaječníky "dýchať" a načerpať výživu= výsledok bude o 3-6 mesiacov zlepšenie kvality vajíčok, kvalitnejšia menštruácia, harmonickejší hormonálny profil, zvýšená ovariálna zásoba - AMH a teda vyššia šanca počať bábätko.
A takto to funguje aj keď máme problém s nepriechodným vajíčkovodom, so sliznicou maternice -endometrium, tvorbou žltého telieska a progesteronu, neschopnosťou vynosiť plod či vytvoriť placentu, endometrióza, PCOS. Ak začnete pracovať na svojom reprodukčnom zdraví s pohľadu gynekologickej fyzioterapie, neznamená to, že Vám nahradí medicínske zastúpenie ak máte reálne problém, ale práve tu je dôležité medziodborové prepojenie a spolupráca gynekológa, prípadne IVF centra, gynekologickej fyzioterapie, hematológie, imunológie, životosprávy a ďalších aby bol výsledok čo najefektívnejší.
❈ Hormonálne okienko
Ako žena starne, počet oocytov a folikulov klesá, čím granulózne bunky vylučujú menej inhibínu B a antimullerianskeho hormonu (AMH). Nižšia hladina inhibinu B vedie k rýchlejšiemu zvýšeniu folikulo stimulačnému hormónu FSH počas folikulačnej fázy. Čiže čím vyšší počet vajíčok vo vaječníkoch, tým vyššia hladina AMH v krvi, preto sa jeho hodnota považuje za ukazovateľ ovariálnej zásoby ( zásoba vajíčok vo vaječníkoch), nič však nehovorí o ich kvalite (vysvetlime si v ďalšom článku). Taktiež ak má žena vysokú ovariálnu zásobu čiže hladina AMH je vzhľadom na vek vyššia, s veľkou pravdepodobnosť bude mať žena nadbytok ovárií- vajíčok a budú nižšej kvality. Napríklad u žien, ktoré užívali antikoncepciu sa hormón AMH znižuje až o 19%. Ale ani nízka ovariálna zásoba nemusí znamenať nemožnosť otehotnieť.
Veľa nám napovie o našom hormonálnom zdraví aj to, ako sa cítime počas nášho cyklu, či sme napríklad nervózne, precitlivené, uplakané, či akú farbu krvi máme pri menštruácií, ako sa cítime počas ovulácie.
❈ Aké metódy gynekologickej fyzioterapie využijeme?
Z konzervatívnych prístupov liečby funkčnej sterility, plodnosti, neplodnosti je u nás najznámejšia metóda Ľudmily Mojžišovej. Vzhľadom na vek samotnej metódy, je podľa mňa potrebné poznatky inovovať a preto sa snažím obohatiť metódu podľa doterajších skúseností o prvky osteopatického prístupu, prvky viscerálnej terapie, jógy, McKenzieho, manuálnej lymfodrenáže, vyšetrenia panvového dna, vlastnej intuície a množstva ďalších.
Veľmi dôležitá je pravidelná mobilizácia panvy, bedrových kĺbov, uvoľnenie panvového dna zvnútra, uvoľnenie viscerálnych vzťahov (medzi vnútornými orgánmi), či správne dýchanie do panvového dna a samotné cvičenie, ktoré má väčšinou spravidla uvoľňovací charakter.
Má význam chodiť do IVF centier a zároveň pracovať so mnou na terapii? ÁNO má a veľký.
Každý pacient žena či muž, si vyžaduje vysoko individuálny a profesionálny prístup vo vedení plodnosti/ neplodnosti. Medzi najdôležitejšie aspekty patrí správna medicínska diagnostika, správne zvolená medziodborová terapia, vedenie a poučenie o pravidelnosti gynekologickej fyzioterapie a správnosti cvičenia, mobilizovania, dodržiavaní zásad a životosprávy.