Terapia Ľudmily Mojžišovej, stačí na otehotnenie?
Metóda Ľudmily Mojžišovej je najznámejšia metóda riešenia funkčnej sterility u žien. Pôvodne vznikla na problémy s bolesťou chrbtice. Náhodne bolo zistené, že ženy, ktoré mali problémy s bolesťou chrbtice a snažili sa otehotnieť, po terapii v krátkom čase otehotneli.
Pani Ľudmila Mojžišová priniesla na Slovensko -České povedomie ako prvá koncept, ktorý pomáha ženám otehotnieť. Narodila sa v roku 1938 a počas svojho života veľmi bojovala za to, aby ju ako zdravotnú sestru akceptovali lekárske kruhy. Keď uvažujeme nad tým, aké poznatky fyziológie sme mali vtedy a aké dnes, je veľmi obdivuhodné ako dokázala s určitosťou spresniť spojenia fungovania svalových reťazcov a reflexných zón s prepojeniami na vnútorné orgány. Tomu samozrejme lekárska verejnosť veriť nechcela, respektíve odmietala čeliť zahanbeniu jej úspechov. Metóda je našťastie medzi nami dodnes.
Metóda je vhodná pre ženy, ktoré trpia diagnózou:
funkčná sterilita ( neplodnosť ), štrukturálna sterilita, infertilita (neschopnosť udržať plod), dysmenorhea (bolestivá menštruácia), algomenorhea (ostré kŕče v oblasti podbruška, drieku, krížov..), dyspareunia (bolestivý pohlavný styk), bolesti panvy, vertebrogénny algický syndróm – bolesť chrbtice, obstipácia (zápcha), coccygodinia (bolesti kostrče), skolióza, retencia moču (neschopnosť vyprázniť plný močový mechúr), inkontinencia moču z hypertonusu (únik moču z vysokého napätia svalov), hormonálna insuficiencia, sterilita mužov.
U žien, ktoré majú problém otehotnieť, objavujeme preťaženie pohybového systému, ligament (väzov), ktoré sú veľmi citlivé spolu s fasciálnym a svalovým systémom. Neplnia stabilizačnú funkciu a tým negatívne ovplyvňujú funkciu vnútorných orgánov.
Podľa Ľudmily Mojžišovej vyšetrenie: panvy, fascii, chrbtice, rebier napovedá o postavení a prejave funkcií vnútorných orgánov- napríklad: kŕče pri menštruácii znamenajú vyššie napätie v krčku maternice + blokádu spodnej časti chrbtice + blokádu niektorých rebier + preťaženie určitej skupiny svalov a ligament (väzov) v oblasti driekovej chrbtice, kostrče, krížovej kosti a bedrových kĺbov.
Metóda Ľudmily Mojžišovej zahŕňa mobilizácie, uvoľnenie panvového dna manuálnymi technikami cez konečník, mobilizáciu rebier, panvy, väzov panvy a jednotlivých segmentov chrbtice. Po dôkladnom vyšetrení pacienta, kde vyšetrujeme celé telo bez ohľadu na diagnózu pokračujeme v terapii, ktorá má spravidla najprv uvoľňujúci charakter, v prípade potreby posilňujúci. Cviky podľa Ľudmily Mojžišovej cvičíme 2 krát za deň.
Súčasťou cvičení je aj zmena životosprávy a dodržiavanie zásad, ktoré určí fyzioterapeut podľa diagnózy, zväčša tu patria aj vybrané čaje Ľudmily Mojžišovej a nahrievanie panvy a okolia každý večer. Treba dávať pozor na športy, ktoré by mohli zabrániť počatiu, správnemu fungovaniu cyklu alebo udržaniu embrya do prvého trimestra.
V dnešnej fyzioterapeutickej praxi sa Metóda Ľudmily Mojžišovej používa bežne v terapiách, ale stretávam sa aj s jej zneužívaním, terapeutmi/ trénermi, ktorí vôbec metóde nerozumejú a myslia si, že ak poznajú pár cvikov, môžu ženy učiť a vďaka tomu otehotnejú. Väčšinou opak je pravdou a takéto ženy, prídu ešte s väčšími problémami ako doteraz - napríklad zhorší sa im PMS, priebeh menštruácie, začnú mať horšie výsledky u lekára, naruší im to cyklus..
Pamätajte, v metóde Ľudmily Mojžišovej alebo na Vašej ceste za plodnosťou by ste mali byť niekým sprevádzané. Ak vás niekto bude učiť hneď na prvých hodinách že máte sťahovať panvové dno na štýl Kegelových cvikov, niečo je zle. Každý sťah vyvolá vyššie napätie a to spôsobuje "blokádu" -naše reprodukčné orgány nemôžu správne dýchať - neprekrvujeme ich = "škrtíme ich". Každá terapia je o pravidelných mobilizaciách a samotnom uvoľnení panvového dna zvnútra, o cvičeniach na doma, ale v prvom rade o prvotnej správnej diagnostike.
Podľa mojich skúseností, by mala byť metóda kombinovaná s novodobejšími poznatkami dnešnej medicíny a alternatívnych zdrojov, za cestou k úspešnejšiemu cieľu.