Terapia s Veronikou 

Fyzioterapia, osteopatia, joga, meditácia, psychosomatika, výživa a spojenie ďalších smerov sa Vám snažím prepojiť a odovzdať pri ceste za Vaším cieľom. Mnohé ma naučili knihy, odborné články, skúsenosti starších kolegýň, osteopatický pohľad, chcenie vedieť viac o ženskom tele a jeho fungovaní, o ktorom sa hovorí stále tak málo, pretože je to v našej kultúre stále tabu. Každá žena s ktorou pracujem je pre mňa otvorenou učebnicou.


Chcem otehotnieť

Neplodnosť, funkčná sterilita, či len jednoduchý výraz chcem byť tehotná, snažíme sa o bábätko.. Vyskúšali sme už všetko nič nezaberá, skúšali sme IVF, prišli sme o bábo.. 

Ako môže ovplyvniť moja terapia vašu snahu otehotnieť a donosiť dieťatko prirodzene alebo cez asistovanú reprodukciu IVF?  

V prvom rade si na terapii vysvetlíme spojitosti medzi kostrovo-svalovo-kĺbnym aparátom a viscerálnymi orgánmi, ako funguje naša reprodukčná, tráviaca a vylučovacia sústava, ako sa navzájom ovplyvňujú, prečo je dôležité vyšetrenie gynekologické, endokrinologické, hematologické, imunologické alebo reprodukčné a tiež si pripomenieme dôležitosť výživy buniek. Porozprávame sa o menštruácii, ovulácií, hormonálnom profile, cvičení, možno psychickej pohode.

Vyšetríme si svaly a ligamentá panvy, dolných končatín, trupu, pozrieme sa na viscerálne orgány (najmä orgány brušnej dutiny). Podľa vyšetrenia pohybového aparátu a dôkladnej anamnézy si zmobilizujeme dané segmenty, naučíme sa ako zmobilizované udržať a zlepšiť. Chceme tým dosiahnuť prekrvenie, zvýšiť cievne a nervové zásobenie, ktoré zlepšuje tvorbu vajíčok/ kvalitnejších vajíčok, priechodnosť vajíčkovodov, kvalitu výstelky sliznice maternice a v neposlednom rade zlepšenie hormonálnej rovnováhy, PMS, PCOS, menštruácie, ovulácie, nízkej ovariálnej zásoby a tiež znovu nájdenie svojej ženskej energie. 


Som tehotná

Prečo je fyzioterapia dôležitá v tehotenstve? Nemusíme hľadať fyzioterapiu len kvôli bolesti alebo keď máme problém. Pohyb predsa lieči preventívne, cítime sa vďaka nemu lepšie. Niekedy by sme sa proste mali len odmeniť a nepodceniť prípravu nášho tela na vytvorenie nového života, prípravu na samotný pôrod a obdobie po pôrode. 

Na začiatku tehotenstva je dobre vedieť, že existujú cviky, ktorými vieme podporiť udržanie embrya a jeho uhniezdenie. Dievčatá, ktoré sú so mnou v terapii kvôli otehotneniu vedia, že pokračovanie v cvičení, hlavne do prvého trimestra, je veľmi dôležité (samozrejme hovoríme o špeciálnych cvikoch pod vedením terapeutky). 

Rast bruška prináša pre ženu veľmi veľa zmien fyzických či psychických a tie môžeme znášať lepšie napríklad pravidelným uvoľnením panvy, bedier a tehotenského bruška jemnými či mobilizačnými technikami alebo fyzio-cvičením. Po dôkladnom vyšetrení si určíme terapiu a naučíme sa aké cviky môžete cvičiť na doma. Mnohé ženy riešia vysoké brucho, nízko postavené brucho, tvrdnutie brucha v tehotenstve, diastáza v tehotenstve, tlaky v panve, bolesti driekovej chrbtice, bolesti hrudníka či krku, skrátenie krčku maternice, reflux, pálenie záhy, otočenie bábätka koncom panvovým alebo priečne, pelvic girle pain- bolesti panvového kruhu a v neposlednom rade príprava na pôrod-uvoľnenie panvového dna či hrádze. Toto všetko dokáže správna terapia/ fyzioterapia ovplyvniť, zmierniť alebo odstrániť. 

Povieme si ako sa pripraviť na prirodzený pôrod ako sa pripraviť na cisársky pôrod, z pohľadu fyzioterapie alebo čo robiť po pôrode aby sa nám rýchlejšie zavinula maternica, či lepšie zaktivovala brušná stena, ako môžem pracovať s jazvami či poraneniami, ako môžem použiť tehotenské šatkovanie, šatkovanie po pôrode, popôrodný pás, ako predísť diastáze...

Som po pôrode

Pôrod je krásna a zároveň najťažšia súčasť života ženy. Pre niekoho traumatizujúci zážitok, pre niekoho príjemný a oslobodzujúci, plánovaný, otvárajúci nové a nepoznané. Podľa osteopatického prístupu je to najväčšia očista ženského tela. 40 týždňov žena prekonáva svoje hranice pretože vytvára nový život. Pôrod so šestonedelím je ich vyvrcholením. 

Terapia po pôrode vždy začína dôkladnou anamnézou a samotným vyšetrením. Bude nás zaujímať: ako prebiehalo tehotenstvo, porozprávame sa o pôrode, o predchádzajúcich pôrodoch, o momentálnych pocitoch zo svojho tela, prípadných bolestiach či problémoch. Vyšetríme: postavenie panvy, aktivitu brušnej steny, napätie chrbtového svalstva, panvové dno, diastáza - hernia brušnej steny po pôrode, správna chôdza, správny stoj, manipulácia s dieťatkom z pohľadu ženského tela, povieme si ako sa uložiť do ideálnejšej pozície pri kojení, vstávaní z postele, kúpaní... Ak mala žena pôrodné poranenia- pozrieme sa na: vaginálne jazvy, jazva po cisárskom reze, vyšetríme aktivitu panvového dna a jeho citlivosť, ktorá môže byť zmenená spolu s brušnou stenou. Prejavy ako zmeny v menštruácii, bolestivá menštruácia, necitlivosť pri pohlavnom styku, bolesti kostrče, bolesti pri pohlavnom styku, bolesti panvy, podbruška, driekovej či krčnej chrbtice, bolesti chodidla a klenby, pálenie jazvy... sú prejavmi určitej dysfunkcie, ktorú vieme ovplyvniť a zmeniť. 

Naučíme sa, čo môže robiť žena hneď po pôrode, čo v šestonedelí, ako lepšie zregenerovať svoje telo, kedy môže zaťažovať brušnú stenu, kedy a ako dvíhať bremená, kedy môže začať so športom, kedy začať po pôrode cvičiť a hlavne ako, ako sa pripraviť na ďalšie tehotenstvo, ako predísť inkontinencii, či bolestiam. Naučíme sa kontrolovane aktivovať svaly panvového dna, využívať ich a nepreťažovať nosením bábätka napr. v nesprávnom nosiči...

Mám inkontinenciu


Inkontinencia alebo nechcený únik moču pozná každý druhý z nás. Väčšinou o tom nikto nehovorí -lebo sa o tom nepatrí hovoriť. Nie je to problém iba žien ale aj mnohých mužov. A nie, nie je úplne normálne mať inkontinenciu ani keď sme po viacerých pôrodoch, máme na "to vek" a reklamujú nám super inkontinenčné vložky/ nohavičky alebo veľa športujeme. 

Gynekologická fyzioterapia sa zameriava práve na správnu diagnostiku inkontinencie, pohybových štruktúr a následnú liečbu. Inkontinencia nevzniká len vtedy keď máme slabé svaly panvového dna, vzniká aj vtedy,  keď v nich máme vysoké svalové napätie, pri diagnózach: naučené časté močenie, po chirurgickom zákroku, inkontinencia po zápale, neurologickom ochorení, zväčšená prostata, zápal močových ciest, prolaps panvového dna, účinky liekov, tehotenstvo, hormonálne zmeny...

Keď si diagnostikujeme o akú inkontinenciu ide: stresová inkontinencia, urgentná inkontinencia, inkontinencia z pretekania, hyperaktívny močový mechúr, zmiešaná inkontinencia ...a otestujeme si ako naše svaly pracujú/ nepracujú, naučíme sa správne aktivovať/ uvoľniť svaly panvového dna, hlbokého stabilizačného systému a veľkých svalových skupín.

Samozrejme, že v niektorých prípadoch a to najčastejšie po ťažkých pôrodoch alebo po úrazoch mozgu a miechy sú nutné plastiky či užívanie medikamentov. Mnoho krát u svojich pacientiek počúvam že cvičili napr. Kegelové cviky a ich inkontinencia sa nezlepšila, niekedy dokonca zhoršila. Preto by ste mali navštíviť gynekologickú fyzioterapeutku, ktorá presne vyšetrí akým spôsobom svaly ovládate a či ste pripravená cvičiť na posilnenie panvového dna alebo ho treba naopak viac uvoľniť, aby nebolo v neustálom napätí a dokázalo pracovať pri záťaži- kýchnutie, skákanie, beh, šport, dvíhanie bremien...

Mám diastázu alebo herniu

Diastáza, či hernia hlavných brušných svalov je v dnešnej dobe známejší pojem. Často sa stretávam so ženami samo-diagnostičkami, ktoré mi povedia že asi majú diastázu lebo niekde o tom čítali a ovísa im bruško. Áno môže to byť jeden so sprievodných znakov, ale nemusí. Diastázu môžeme získať tzv. od narodenia, prílišným cvičením brušných svalov - športovci, tehotenstvom alebo prudkým pribratím na váhe. Je to rovnako problém ako žien, tak aj mužov. Môžu ju sprevádzať bolesti a nemusia.
Ak už diagnostikovanú diastázu máte, nemusíte ísť hneď na operáciu.
Vo veľkej miere sa dajú brušká zaktivovať - vycvičiť tak, že vám problém pri bežných denných činnostiach nerobia. Ak by ste aj mali diastázu, ktorá sa nedá dostať do tohto stavu a máte naplánovanú operáciu, mali by ste myslieť na to, aby ste do operácie vycvičili a správne uvoľnili brušné svalstvo a minimálne driek tak, aby priebeh operácie bol čo najľahší -tzv. pripravíte operatérovi voľnú "pôdu".
Na diastázu existuje množstvo videí, techník ako ju zaktivovať, ale vždy by ste mali byť vedená odborníkom aspoň na začiatku. Poznáme dôverne , ˇže na ovisnuté bruško alebo diastázu nerobíme klasické brušáky ani inú príliš veľkú záťaž brušných svalov. 

Hernie sú iná kapitola a často krát je potrebná konzultácia aj u chirurga. Závisí od veľkosti hernie a subjektívnych prejavov ženy či muža.

Na terapii si zhodnotíme veľkosť diastázy či hernie, vyskúšame si ju ako drží pri bežných denných činnostiach ako napríklad stoj či chôdza. Povieme si ako ju vieme ovplyvniť, ako ju môžeme vycvičiť a ako jej môžeme pomôcť v bežnom živote. V prípade potreby skonzultujeme cvičenia, ktoré ste doteraz vykonávali cielene na diastázu a bruško alebo iné druhy vašich tréningov.

Mám bolestivú menštruáciu

Bolestivá menštruácia je ďalším míľnikom, ktorý nás naučili naše mamy. Hovorili nám, budeš mať bolesti každý mesiac, lebo aj tvoja mama mala bolesti pri menštruácii, migrény, nebola schopná práce, užívala analgetiká.. a pôrodom sa to možno zmení :) 

Menštruácia je prirodzená súčasť ženy, v pravidelnom cykle, trvajúca niekoľko dní. Za normálnych podmienok by nemala byť bolestivá, nemali by sme mať kŕče ale samozrejme máme o nej vedieť. Patológia nastáva keď nás menštruácia bolí tak, že musíme užiť analgetiká, máme kŕče, zmeny správania -sme až príliš nervózne, máme prítomný výrazný PMS- predmenštruačný syndróm a to: bolesti prsníkov, bolesti driekovej oblasti, bolesti "krížov", bolesti kostrče, bolesti brucha, črevné problémy, migréna, bolesť hlavy, veľká únava, zmeny nálad, v niektorých prípadoch dochádza ku neschopnosti pracovať či existovať pri bežných denných činnostiach.

Na terapii si presne spíšeme anamnézu: napr. aké máte bolesti, prejavy, ako vás obmedzuje menštruácia- viď spomenuté vyššie, či napr. netrpíte aj bolestivým pohlavným stykom, veľa nešportujete.. a prejdeme ku vyšetreniu pohybového aparátu - postavenie panvy, aktivita brušnej steny, napätie vnútorných orgánov brušnej dutiny- viscerálnych orgánov, bránice, pohybové stereotypy. Následne si jednotlivé časti panvy, bedrových kĺbov a brušnej dutiny zmobilizujeme a naučíme sa cvičenia na doma. Ukážeme si ako si pomôcť od bolesti preventívne ale aj čo robiť ak menštruácia prichádza a nastupujú bolesti a kŕče.