♥Som po pôrode
Pôrod je krásna a zároveň najťažšia súčasť života ženy. Pre niekoho traumatizujúci zážitok, pre niekoho príjemný a oslobodzujúci, plánovaný, otvárajúci nové a nepoznané. Podľa osteopatického prístupu je to najväčšia očista ženského tela. 40 týždňov žena prekonáva svoje hranice pretože vytvára nový život. Pôrod so šestonedelím je ich vyvrcholením.
Terapia po pôrode vždy začína dôkladnou anamnézou a samotným vyšetrením. Bude nás zaujímať: ako prebiehalo tehotenstvo, porozprávame sa o pôrode, o predchádzajúcich pôrodoch, o momentálnych pocitoch zo svojho tela, prípadných bolestiach či problémoch. Vyšetríme: postavenie panvy, aktivitu brušnej steny, napätie chrbtového svalstva, panvové dno, diastáza - hernia brušnej steny po pôrode, správna chôdza, správny stoj, manipulácia s dieťatkom z pohľadu ženského tela, povieme si ako sa uložiť do ideálnejšej pozície pri kojení, vstávaní z postele, kúpaní... Ak mala žena pôrodné poranenia- pozrieme sa na: vaginálne jazvy, jazva po cisárskom reze, vyšetríme aktivitu panvového dna a jeho citlivosť, ktorá môže byť zmenená spolu s brušnou stenou. Prejavy ako zmeny v menštruácii, bolestivá menštruácia, necitlivosť pri pohlavnom styku, bolesti kostrče, bolesti pri pohlavnom styku, bolesti panvy, podbruška, driekovej či krčnej chrbtice, bolesti chodidla a klenby, pálenie jazvy... sú prejavmi určitej dysfunkcie, ktorú vieme ovplyvniť a zmeniť.
Naučíme sa, čo môže robiť žena hneď po pôrode, čo v šestonedelí, ako lepšie zregenerovať svoje telo, kedy môže zaťažovať brušnú stenu, kedy a ako dvíhať bremená, kedy môže začať so športom, kedy začať po pôrode cvičiť a hlavne ako, ako sa pripraviť na ďalšie tehotenstvo, ako predísť inkontinencii, či bolestiam. Naučíme sa kontrolovane aktivovať svaly panvového dna, využívať ich a nepreťažovať nosením bábätka napr. v nesprávnom nosiči...