❈ Som tehotná
Prečo je fyzioterapia dôležitá v tehotenstve? Nemusíme hľadať fyzioterapiu len kvôli bolesti alebo keď máme problém. Pohyb predsa lieči preventívne, cítime sa vďaka nemu lepšie. Niekedy by sme sa proste mali len odmeniť a nepodceniť prípravu nášho tela na vytvorenie nového života, prípravu na samotný pôrod a obdobie po pôrode.
Na začiatku tehotenstva je dobre vedieť, že existujú cviky, ktorými vieme podporiť udržanie embrya a jeho uhniezdenie. Dievčatá, ktoré sú so mnou v terapii kvôli otehotneniu vedia, že pokračovanie v cvičení, hlavne do prvého trimestra, je veľmi dôležité (samozrejme hovoríme o špeciálnych cvikoch pod vedením terapeutky).
Rast bruška prináša pre ženu veľmi veľa zmien fyzických či psychických a tie môžeme znášať lepšie napríklad pravidelným uvoľnením panvy, bedier a tehotenského bruška jemnými či mobilizačnými technikami alebo fyzio-cvičením. Po dôkladnom vyšetrení si určíme terapiu a naučíme sa aké cviky môžete cvičiť na doma. Mnohé ženy riešia vysoké brucho, nízko postavené brucho, tvrdnutie brucha v tehotenstve, diastáza v tehotenstve, tlaky v panve, bolesti driekovej chrbtice, bolesti hrudníka či krku, skrátenie krčku maternice, reflux, pálenie záhy, otočenie bábätka koncom panvovým alebo priečne, pelvic girle pain- bolesti panvového kruhu a v neposlednom rade príprava na pôrod-uvoľnenie panvového dna či hrádze. Toto všetko dokáže správna terapia/ fyzioterapia ovplyvniť, zmierniť alebo odstrániť.
Povieme si ako sa pripraviť na prirodzený pôrod ako sa pripraviť na cisársky pôrod, z pohľadu fyzioterapie alebo čo robiť po pôrode aby sa nám rýchlejšie zavinula maternica, či lepšie zaktivovala brušná stena, ako môžem pracovať s jazvami či poraneniami, ako môžem použiť tehotenské šatkovanie, šatkovanie po pôrode, popôrodný pás, ako predísť diastáze...